متن کامل مصاحبه ام با هفته نامه لاهیجان

چهارشنبه, مرداد ۲۵, ۱۳۸۵ ۲ بدون کلیدواژه Permalink 0

متن کامل مصاحبه ام با هفته نامه لاهیجان که دو هفته پیش چاپ شد
اشاره :بیشک شهر لاهیجان به عنوان یکی از زیباترین شهر های کشور و اکنون به عنوان عروس شهرهای گیلان میباشد . شاید بتوان توسعه این شهر طی چند سال اخیر را به نوعی در کل کشور بی نظیر و بی رقیب دانست . در گذشته این شهر زیبا اما زیر ساختهائی زیبا نداشته است و ما همه آن را به قضاوت تاریخ میگذاریم و میگذریم . از آنچه بر شهرمان گذشت تجربه میکنیم و حال را میسازیم و نگاهی ژرف و همه جانبه به آینده داریم .
ازجمله مشکلات عدیده شهر لاهیجان مشکلات مربوط به صنعت آب و فاضلاب بوده است .در ابتدای دوره جدید سازندگی لاهیجان که میتوان شروعش را با آغاز دهه ۸۰ دانست ، میطلبید که نکاه به بحث آب و فاضلاب این شهر نگاهی ویژه و نکاهی درد آشنا به همراه تلاش و تحول باشد . به همین انگیزه در طی چند سال اخیر خصوصا از زمان حضور مهندس مرتضی پیله ور جاوید در مسئولیت مدیر امور آبفای این شهر به عنوان فردی متخصص با پشتکار فراوان و بهره گیری از پتانسیل جوانی ، تحولات در خور توجهی در این شهر زیبا به وقوع پیوسته است . تا جاییکه اکثر مردم و مسئولین اذعان دارند که در لاهیجان بخش مهمی از تحولات چشمگیر آب و فاضلاب مدیون و مرهون تلاشهای بی وقفه و پیگیریهای مجموعه آبفای استان و شهرستان با مدیریت جدید در کنار حمایتهای بی دریغ نماینده و سایر مسئولین سیاسی اجتماعی شهرستان دانست . به همین واسطه به پای صحبت مدیریت آبفای لاهیجان نشسته ایم .


دغدغه یک شهروند لاهیجی ؟
مهندس پیله ور جاوید : لاهیجان جزو اولین شهرهای کشور میباشد که از سیستم های آبرسانی شهری برخوردار شده است و البته هیچ مدرک مشخصی در این ارتباط وجود ندارد و این بر میگردد به سال ۱۳۴۳ ولی آنچه که موجود است اولین اشتراک آب دار شده در تاریخ ۱۴/۱۲/۴۵ به نام بانک ایرانشهر در خیابان امام خمینی میباشد .
عدم وجود مخازن ذخیر ، ماسه دهی شدید چاهها ، وجود املاح فراوان آهن ومنگنز در سفره آبهای زیر زمینی منطقه و عدم وجود فرایند های حذف آنها ، سیستم آبرسانی به صورت پمپاژ مستقیم و به طور کلی عدم وجود هیچ گونه فرایند تصفیه به جز کلرزنی به عنوان عوامل اصلی مشکلات آب شهر بودند . متولی آبرسانی شهر ، تا پیش از سال ۷۰ در لاهیجان شهرداری این شهر بود . ضمن پاسداشت همه تلاش عزیزانی که در این راه تلاش نموده اند باید اذعان کرد ، تنها اتفاق مهم از زمان شروع آبرسانی شهر تا سالهای اول دهه ۶۰ ، تنها احداث یک مخزن ۴۰۰۰ متر مکعبی در بازکیاگوراب بود .
به عنوان مثال سالها صنعت آب شهر ارتباط مستقیم به برق داشت و با هر بار قطع برق مشکل قطع آب نیز به همراه بود . سالها مردم خیابان های شهید رجائی و مناطق مرتفع به رغم وجود شبکه آبرسانی ، با مشکل شدید کمبود آب و فشار مواجه بودند . قسمت های زیادی از شهر به دلیل عدم توسعه شبکه آب از آب شهری محروم بودند .
خوشبختانه در سال ۷۰ با تشکیل شرکت های آب و فاضلاب استانی ، به واقع این صنعت متولی صاحب صلاحیت خویش را پیدا نمود و به تبع آن با تشکیل امور آب وفاضلاب لاهیجان کلیه کارهای مربوط به آب و فاضلاب شهر در این سازمان جدیدالحداث برنامه ریزی گردید . در دهه ۷۰ تمام تلاش همکارانمان بروز رسانی سیستم از نظر ارائه خدمات به مردم بود . حفر چندین حلقه چاه عمیق و احداث خطوط انتقال و اصلاح شبکه قسمتی از شهر از مهنمترین برنامه های این دوره بود .
تمام این ها که گفته شد فقط برای بروز رسانی بوده و انتقادها بر آب و فاضلاب همواره جای خود را در دوران گذشته داشته است . مهمترین اقدام در دروه سازندگی جدید برنامه ریزی و اقدام برای توسعه توسعه پایدار صنعت آب و فاضلاب شهر لاهیجان بوده است . و اکنون خوشبختانه شهر لاهیجان از معدود شهرهای کشور میباشد که از اجرای طرح ملی فاضلاب و آبرسانی طور همزمان بهره مند است و در واقع تمام ایده آلهای ما در این دو طرح تحقق خواهد یافت .
طرح بزرگ فاضلاب لاهیجان ، از چند سال پیش شروع گردیده و انتظار داریم بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب لاهیجان ظرف ماههای آینده آغاز شود . هم اکنون عملیات اجرائی این پروژه با شتاب خاصی در دست اجرا میباشد و عملیات لوله گذاری فاضلاب نیز در نقاط مختلف شهر در دست احداث میباشد . بهره برداری از شبکه مدرن فاضلاب لاهیجان در حفظ محیط زیست منطقه ، رفع آلودگی از رودخانه ها و نهرهای آب ، حفاظت منابع آبهای زیر زمینی منطقه و ایجاد محیط سالم برای زندگی بهتر شهروندان این شهر خواهد شد . این پروژه تقریبا از سال ۷۵ شروع شد ولی تا قبل از سال ۷۸ عملا پیشرفت خاصی نداشته که با تلاشهای همه عوامل خصوصا نوع نگاه جدید نماینده شهرستان بر حل مشکلات آب وفاضلاب که در ادامه از آن بیشتر خواهم گفت با تخصیص اعتبارات خوبی ، تقریبا هر ساله بالغ بر ۲۵ میلیارد ریال در چندین سال اخیر به عنوان بزرگترین پروژه اجرائی شهرستان مطرح بوده است .
و طرح ملی آبرسانی به لاهیجان از محل تصفیه خانه بزرگ آب گیلان واقع در سنگر با طول مسیری بیش از ۴۰ کیلومتر که اکنون مراحل نهائی اجرائی خود را طی میکند و به صورت موقت به مرحله بهره برداری نیز رسیده است . این طرح علاوه بر تامین آب شهر به صورت کاملا تصفیه شده و مطابق با استاندارهای روز تصفیه آب در دنیا ، نیاز شهر به مخازن ذخیر را با احداث مخزن زمین ۱۵۰۰۰ متر مکعبی و مخزن هوائی ۱۵۰۰ متر مکعبی برآورده خواهد کرد . شتاب اجرائی این پروژه نیز از با حمایتهای آقای ندیمی در رتبه قابل قبولی قراردادد . و اساسا با بهره برداری از پروژه های مذکور قسمت زیادی از مطالبات به حق مردم برآورده خواهد شد .
نگاه به آینده بسیار مهم است ولی غفلت از حال نیز نابخشودنی است ؟
بزرگترین مشکل ما در سال ۸۰ ، شکستن همین تابوی فکری در لاهیجان بود و اگر نبود حساسیت های اینجانب و مسئولین سیاسی اجتماعی شهرستان خصوصا نماینده محترم ، شاید تا امروز میبایست دل خوش به آینده می بودیم . با وجود افزایش شتاب اجرائی دو پروژه ملی آب و فاضلاب در لاهیجان ، هیچ گونه اعتباری به برنامه های توسعه ای جدید برای آب و فاضلاب لاهیجان منظور نمیگردید ولی این تفکر در مقابل خواسته دیگر ما که به واقع همان پرسش شماست دوام نیاورد و همواره خواسته ما این بود که تکلیف مردم تا زمان بهره برداری از آن طرحها چه خواهد شد . اراده جمعی ایجاد شده در بین مسئولین شهرستان به واسطه سیاست سازندگی موجود که خود را از آن غالب های محدود کننده حاکم بر فضای لاهیجان در دوره های قبلی به نیت خدمت به مردم رهانیده بود به همراه مطالعات مربوط به مشکلات کمی و کیفی آب لاهیجان و ارائه برنامه های لازم برای حل آنها به همراه میزان اعتبارات مورد نیاز زیر ساختی شد برای احداث تصفیه خانه آب بازکیاگوراب .
آنگونه که در سال ۸۱ میزان اعتبارات آبفای لاهیجان با رشد ۴۲۲ درصدی به میزان ۴۵۶ میلیون تومان رسید . احداث سیستم کلرزنی گازی ، نصب هشت دستگاه فیلتر شنی ، راه اندازی ایستگاه پمپاژ ، راه اندازی سیستم هوادهی ، اصلاح گسترده شبکه قدیمی آب شهر ، اصلاح گسترده انشعابات قدیمی و بسیاری دیگر تحولی را در صنعت آب لاهیجان در سال ۸۲ ایجاد کرد که تا پیش از این به همان دلیل اجرای دو طرح بزرگ عملا کسی به آن نمیاندیشید .
با همه اینها کیفیت اصلاح شده آب میتوانست تحت تاثیر کمیت کم آن قرار گیرد که خوشبختانه با پیگیری مدیران عامل شرکتهای آب وفاضلاب شهری و روستائی کسری آب شهر نیز از محل تاسیسات کیسم آب و فاضلاب روستائی تامین گردید . به گمان من این اتفاق شاید اولین نوع در این زمینه در کشور باشد . با این اتفاق در آن موقع عملا برای برای اولین بار در تاریخ صنعت آب شهر لاهیجان مشکل کمیت آب حل گردید .
امروز آب و فاضلاب لاهیجان به لطف همه همکاریها و همیاریهای پیش گفته ، بر بسیاری از مشکلات خود فائق آمده است . تصفیه خانه فاضلاب لاهیجان تا چند ماه آینده به بهر برداری خواهد رسید و این مشکل شاید ۱۰۰ ساله در آینده نزدیک حل خواهد شد . بهره برداری موقت از سیتسم آبرسانی از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان انجام گردید و اکنون نزدیک به ۸۰ درصد آب شهر از این محل تامین میشود . تصفیه خانه آب بازکیاگوراب فعال و آماده است تا به عنوان گزینه جایگزین در مواقع حتی اظطراری عمل کند تا هیچ شهروند لاهیجی در هیچ مقطعی آب تصفیه نشده نیاشامد .
بیش از ۵۰ کیلومتر شبکه قدیمی اصلاح گردیده است . کل شهر تحت پوشش شبکه اب شهری قرار دارد . مشکلات مربوط به تامین آب و تامین فشار در اکثر مناطق حل شده است . مخزن ۶۰۰ متر مکعبی بام سبز در مراحل انتهائی اجرائی خویش است . مخزن ۱۵۰۰۰ متر مکعبی زمینی لاهیجان در مرحله شروع اجرائی میباشد .
و سرگل همه این تلاشها اینکه لاهیجان شاید تنها شهر در کشور باشد که اکنون همزمان از سه گزینه تامین آب برخوردار است . ۱۶ حلقه چاههای عمیق و نیمه عمیق _ تاسیسات آبرسانی کیسم آب و فاضلاب روستائی که خط لوله آن با قطر ۷۰۰ میلیمتر از کنار این شهر میگذرد و استفاده از آب تصفیه خانه بزرگ گیلان از سنگر که همگی تضمین کننده آینده تامین آب این شهر میباشند .
و اما کمبود فشار آب در تابستان ؟
قدمت شبکه توزیع ، بهره برداری موقت و اضطرای از آب سنگر که تنها تامین کننده ۸۰ درصد مصرف شهر میباشد ، عدم وجود رینگ کامل شبکه توزیع در سطح شهر، رشد شهر در ابعاد طولی و ارتفاعی ، افزایش سریع جمعیت به واسطه مهاجرت های فراوان به لاهیجان ، توریست پذیر بودن شهر و … باعث میگردند تا متولیان امر با همه تلاشها و برنامه ریزیهای خود نتوانند آنگونه که مورد نظر و ایده آل مردم شریف لاهیجان است در پاره ای از نقاط شهر به ارائه خدمات خود بپردازند . البته در این مورد طی هماهنگی با نماینده محترم شهرستان ایشان موفق به اخذ موافقت از وزیر محترم نیرو مبنی بر تخصیص مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد ریال به صورت ویژه برای طرحهای مورد نظر آبفای لاهیجان برای حل این مشکل اخذ نمودند که با تحقق آن قسمت زیادی از مطالبات به حق مردم برآورده خواهد شد .
آب شهر = آب آشامیدنی ؟
استفاده از آب چشمه های اطراف شهر و آب چاهها عملا محصول بی اعتمادی مردم به آب شهر در سالهای گذشته است به گونه ای که این موضوع به یک پرستیژ اجتماعی در لاهیجان تبدیل شده بود . اکنون بعد از همه تلاشها و استفاده از مدرنترین تصفیه خانه آب خاورمیانه (تصفیه خانه بزرگ آب سنگر) هنوز هم پاره ای از مشترکین از آب چاههای خانگی و چشمه های اطراف و متاسفانه با صرف هزینه های زیاد از آبهای بطری معدنی استفاده میکنند که این شاید به دلیل نیاز به زمان برای برای تغییر ذایقه یا به واسطه عدم اطلاع رسانی کافی مسئولین در سطح شهر باشد .
به عنوان یک کارشناس آب و فاضلاب اعلام میدارم تقریبا تمامی چاههای خانگی و چشمه های اطراف شهر با نتایج اعلام شده از سوی آزمایشگاههای معتبر ، دارای آلودگی میکربی بوده و آب شهر لاهیجان جزو بهترین آبهای آشامیدنی موجود میباشد .

2 Comments
 • sara
  مرداد ۲۷, ۱۳۸۵

  سلام. خسته نباشید. خیلی قابل احترام که اینقدر در برابر مسائل شهرتون حساس هستید.
  یه چیزی. ۴ شهریور سالمرگ ” بیژن نجدی ” است و در لاهیجان مراسمی برگزار میشه. خیلی مشتاقم که سری بزنم و گزارشی تهیه کنم. لاهیجی نزدیک تر از شما گیر نیاوردم!!! اگه اطلاعاتی از این برنامه دارید ممنون میشم به من هم خبر بدید.(از این نظر این خواسته رو مطرح کردم که دیدم خیلی مو شکافانه مسائل شهرتون رو زیر نظر دارید) اما رشت جاغلان هم بی خبر ننید!
  با احترام

 • رامين
  شهریور ۳۰, ۱۳۸۵

  سلام دوست من:
  فکر کنم که عدم اطمینان مردم به آب شرب شهر نه فقط به خاطر سابقه اش باشه بلکه لوله کشی بعضی از نقاط شهر خیلی قدیمی و پوسیده است لذا آب سالم اگه از آنها عبور کنه زنگ آلود وکثیف خواهد شد. نکته دیگه نظرتون در مورد برف پارسال وقطعی آب و برق لاهیجان و تاخیر در وصل آن چیه؟ البته این مشکل در کشور های پیشرفته هم پیش می یاد ولی چند درصدش عدم مدیریت و هماهنگی بین ادارت بوده و چقدرش به صورت یک بلای غیر مترقبه می دونید .به نظر شما یک شهر در کجا ساخته می شه؟ چه پارامتر هایی در توسعه یک شهر موثرند
  چه پارامتر های در نصب یک تیر یا دکل برق موثرند ؟ چه روش یا آْنالیزی برای برنامه ریزی شهری نیاز است. ما چقدر از شهرمون اطلاعات داریم . تمام جوابهای بالا سوای از سیاست های اداری به ۲ پارامتر وابسته است . ۱ وجود اطلاعات و آمار از همه چی و نقشه ها ۲٫ یک برنامه جی. آی. اس .با تلفیق چند نقشه و گرفتن چند کوئری و تعریف محدودیت ها و شرایط بحرانی می تونی در مکان گزینی شبکه خطوط نیرو و جاده ها استفاده کرد. و…
  ولی کوو متخصص … ولی کوو حامی … اگه یکی مثل من هم پیدا بشه بلد باشه یارو احساس نا انی شغلی میکنه و زیر آبت رو می زنه….

نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *